banner_isbank
gsb logo 2019
tsf logo_2015
2020 Türkiye Kupası Sona Erdi
IMG 20200202_1718392020 Türkiye Kupası 2 Şubat’ta düzenlenen ödül töreninin ardından sona erdi. Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Şampiyonaları’nın ardından 313 sporcunun kıyasıya mücadele verdiği Türkiye Kupası’nda FM Ataberk Eren birinci, FM Volkan Sevgi ikinci ve IM Mert Yılmazyerli üçüncü oldu. 
Antalya Maritim Pine Beach Resort Hotel’de gerçekleştirilen 2020 Türkiye Kupası 70 ilden 313 sporcunun katılımları ile gerçekleşti. Türkiye Kupası’nda FM Ataberk Eren birinci, FM Volkan Sevgi ikinci, IM Mert Yılmazyerli üçüncü, FM Emirhan Tarlabaşı dördüncü, IM Melih Yurtseven beşinci, IM Deniz Özen altıncı, CM Doruk Karaoğlan yedinci, FM Yamaç Samani sekizinci, IM Ege Köksal dokuzuncu ve CM Halit Kaan Kesgin onuncu oldu. 7’den 77’ye Türkiye’nin dört bir yanından gelen sporcuların mücadele ettiği kupada dereceye girenlere ödül ve madalyaları takdim edildi.
Ödül törenine Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Serik Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Serik Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mevlüt Özen, Başkan Vekili Aşkın Keleş, Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Asım Ötegen, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ümit Şifaver, IA-FI Teknik Kurul Başkanı Aykut İlker Mete, Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Başkanı Mustafa Eroğlu, Disiplin Kurulu Üyesi Mehmet Lütfü Özel, Celalettin Özcan, IM Can Arduman, sporcular, veliler, antrenörler ve hakemler katıldı.
Federasyon Başkanı Gülkız Tulay, kupanın Başhakemi IA Yalçın Gergeroğlu ve Gözlemci IA İsmail Çalışkan’a fidan sertifikası takdim etti.
Busra, Ankara ve İzmir illeri 2020 Türkiye Kupası iller sıralamasında ilk üçe giren iller olurken; Türkiye Kupası final sıralamasının ilk dörtte yer alan FM Ataberk Eren, FM Volkan Sevgi, IM Mert Yılmazyerli ve FM Emirhan Tarlabaşı 2020 Türkiye Şampiyonası’nda yarışma hakkı elde ettiler.
Kadın sporcular kategorisinde; 1. WFM Esma Doğa Duran 2. WFM Yulıa Gökbulut 3. WIM Nelli Aleksanyan Çadır, 50 yaş üstü sporcular kategorisinde; 1. IM Suat Soylu 2. Selami Gözübüyükoğlu 3. CM Hür Yasin oldu. ELO puan aralıklarında ise; 2199-2000 ELO aralığında 1. CM Halit Kaan Kesgin 2. Yiğit Pektaş 3. Eray Kılıç / 1999-1800 ELO aralığında 1. Yağız Kağan Erdoğmuş 2. Can Şar 3. WFM Esma Doğa Duran / 1799-1600 ELO aralığında 1. Oğuzhan Öztürk 2. Selami Gözübüyükoğlu 3. Yunus Mermer / 1599 ve altı sporcularda: 1. Mehmet Karakaya 2. Burak Sarıoğlu 3. Yağız Kalınoğlu oldu.
 
Kupada Final Zamanı
Ek Açıklama 2020-02-01 1815312020 Satranç Türkiye Kupası’nda 10. tur bugün 19.42 itibarıyle tamamlandı. Son tura girilirken liderlik koltuğunu 8 puanla paylaşan 5 isim bulunmakta. Bu isimler eşitlik bozma avantajına göre sırasıyla IM Mert Yılmazyerli, FM Ataberk Eren, FM Emirhan Tarlabaşı, IM Melih Yurtseven ve IM Deniz Özen.
10. turda birinci masa mücadelesinde IM Deniz Özen ve FM Ataberk Eren karşılaştı. Dört at açılışında ilginç 4.a3’ü tercih eden Özen, çok geçmeden rakibine kompanzasyon vermeksizin bir piyon avantajı elde etmeyi başardı. Sıkışık bir pozisyonda karşı şans elde etmeye çalışan Eren’e 22. hamlede vezir değişimi önererek rakibinin rahatlamasını sağlayan Özen, avantajını kaybetti ve mücadeleden yarım puanla ayrılmak durumunda kaldı.
İkinci masada son iki maçta yakaladığı galibiyet serisiyle motivasyonunu geri kazanan IM Melih Yurtseven, aldığı sansasyonel galibiyetlerle adından söz ettiren genç sporcu Yiğit Pektaş ile karşılaştı. Oldukça kontrollü bir oyun ortaya koyan Yurtseven, oluşan ilginç piyon yapısında pozisyonunu daha rahat geliştirme olanağı bulan taraf oldu. Vezirini güvensiz vezir kanadına götürerek riskli bir yol izleyen Pektaş, çok geçmeden kayıp konuma geçti ve masadan puansız ayrıldı.
Üçüncü masadaki Murat Yelligedik – IM Mert Yılmazyerli partisinde uluslar arası ustanın 1.e4’e karşı tercihi, artık kendisiyle özdeşleşen Modern savunması oldu. Her ne kadar tahmin edilebilir bir açılış seçimi olsa da açılışın zengin stratejik motiflerine hakim olan Yılmazyerli, çok geçmeden avantajlı bir pozisyon elde etti. Birincilik yarışı için kararlı olduğunu gösteren Yılmazyerli, 36 hamlenin sonunda galibiyete ulaştı.
Altıncı masada FM Emirhan Tarlabaşı, bir önceki turun lideri CM Şiar Yaran’ı mağlup edince zirvedeki beş isim şekillenmiş oldu. Final turunun eşlendirmesi IM Mert Yılmazyerli – IM Deniz Özen, FM Emirhan Tarlabaşı – IM Melih Yurtseven, FM Ataberk Eren – FM Selim Çıtak olarak gerçekleşti.
Turnuvanın 11. ve son turu yarın saat 10:00’da başlayacak.
Heyecan dolu final turu öncesi tüm sporcularımıza başarılar diliyoruz.

 

 
Kupada Finale İki Kala
Ek Açıklama 2020-01-31 2201262020 Satranç Türkiye Kupası’nda 9. tur bugün oynandı. 9 tur sonunda birinci masa mücadelesinin galibi IM Deniz Özen, FM Ataberk Eren ve Yiğit Pektaş 7.5 puan ile zirveyi paylaşıyor.
Kupanın 9. turu üst üste gelen 2 çift tur gününün ardından sahne olduğu heyecanlı maçlarla satrançseverlerin seyir zevkini artırdı. Son iki günün yıldız ismi Şiar Yaran, siyah taşlarla İspanyol açılışında şüpheli bir kale manevrası yapınca kuvvetli uluslararası usta Deniz Özen tarafından cezalandırıldı. Rakibinin hatalı stratejisine teknik bir oyunla yanıt veren Özen, 47 hamle sonunda galibiyete uzandı.
İkinci ve üçüncü masalarda 6.5 puanlı sporcuların maçları beraberlikle sonuçlanınca gözler dördüncü masadaki Yiğit Pektaş – FM Alparslan Işık mücadelesine dikildi. Beyaz taşlarla mütevazi bir açılış stratejisi seçen Antalyalı genç sporcu, FIDE ustası rakibinin şah güvenliğini ihmal etmek pahasına piyon kazanmayı seçmesiyle inisiyatifi ele geçirdi. İnisiyatifi elden hiç bırakmayan Pektaş, 27.Kxe7! hamlesiyle estetik bir minyatür galibiyete imza attı.
656565
,
5. masada uzun süre dengeli devam eden partinin galibi, rakibi Kıvanç Karaoğlan’ın yaptığı gafı iyi değerlendiren FM Ataberk Eren oldu. Böylece 7.5 puana ulaşarak zirveyi paylaşan üç isim belirlenmiş oldu. 6. masada kuvvetli bir pozisyonel satranç performansı ortaya koyan IM Melih Yurtseven ve 7. masadaki gel gitlerle dolu mücadeleden galip ayrılan IM Ege Köksal, IM Mert Yılmazyerli ile birlikte zirve yarışını 7 puanla takip eden 10 sporcunun arasında. Dolayısıyla bizleri oldukça heyecanlı iki tur beklediğini söyleyebiliriz.
10. turu yarın 15:00’te başlayacak turnuvada yarışan tüm sporcularımıza başarılar dileriz.
 
 
Kupada Son 3 Tur Öncesi Lider Şiar Yaran
Ek Açıklama 2020-01-30 223648Antalya Belek’te oynanan 2020 Satranç Türkiye Kupası’nda 7. ve 8. turlar bugün tamamlandı. Üst masalardaki sporcuların temkinli davrandığı turların ardından 8 maçta topladığı 7 puanla CM Şiar Yaran, tek başına liderlik koltuğuna yerleşti.
Sabah turunda üst masalardaki maçlar oldukça barışçıl bir şekilde sonuçlandı. Hızlı bir beraberliğin çıktığı birinci masa mücadelesi FM Ataberk Eren – CM Şiar Yaran da dahil olmak üzere ilk 12 masanın 10’unda taraflar yenişemedi. 5 puanlı Deniz Özen ve Volkan Sevgi’nin galibiyet alarak üst gruba katılmasıyla 1. sırayı paylaşan 5 sporcu oldu.
Öğleden sonraki turda da ilk iki masada tablo çok farklı seyretmedi. FM Alparslan Işık – IM Deniz Özen ve FM Volkan Sevgi – FM Ataberk Eren maçlarında taraflar üst üste gelen çift turun da yorgunluğuyla oyunun erken safhasında beraberlikte anlaştı. Durumun böyle gelişmesi 6 puanlı bir diğer isim olan CM Şiar Yaran için de bir fırsat oldu. Oynadığı her partide satrançtan keyif aldığını hissettiren Yaran, FM Kayra Kamer karşısında İngiliz açılışını tercih etti. Objektif bakıldığında erkenden kazanç konuma geçmiş gibi görünse de son derece kompleks bir mücadeleye dönüşen oyunu son derece iyi ele alan Yaran, 42 hamlenin sonunda galibiyete ulaşarak liderlik koltuğuna oturdu.
Berabere kalan üst grubun dışında 8. tur maçlarını kazanarak 6.5 puana ulaşan isimler IM Mert Yılmazyerli, Kıvanç Karaoğlan, CM Göktan Yılmaz, FM Selim Çıtak ve Yiğit Pektaş oldu. 6 puanla lideri bir puan geriden takip eden isimler arasında kuvvetli uluslar arası ustalar Melih Yurtseven ve Ege Köksal’ın da olduğu düşünülünce bizi oldukça heyecanlı üç tur beklediğini söylemek yanlış olmaz.
9. turu yarın 15:00’te başlayacak olan turnuvada yarışan tüm sporcularımıza başarılar dileriz.
 
Kupada İlk Yarı Sona Erdi
Ek Açıklama 2020-01-29 200524Antalya Belek’te oynanan 2020 Satranç Türkiye Kupası’nda 6. tur geride kaldı. Liderlik kürsüsünü 5.5 puanı bulunan 3 sporcu: FM Alparslan Işık, FM Ataberk Eren ve CM Şiar Yaran paylaşıyor.
Turnuvanın 5. turu oldukça heyecanlı mücadelelere sahne oldu. IM Melih Yurtseven’i mağlup eden FM Ataberk Eren ve CM Göktan Yılmaz’ı mağlup eden FM Alparslan Işık, 6. tura girilirken tam puanlarını koruyarak önemli bir avantaj elde etti. Böylece 6. turda birbirlerinin rakibi oldular. Oldukça başabaş eşleşmelere sahne olan 6. turda ise ilk 10 masada yalnızca iki maç taraflardan birinin üstünlüğü ile sonuçlandı.
4. masada Bahadır Özen’e karşı Ponziani açılışı seçerek sürpriz yapan Şiar Yaran, ilginç yaklaşımının karşılığını çok geçmeden almayı bildi. 14.c4!? dxc4?! 15.d4! ile inisiyatifi ele geçiren Yaran, 20. hamleye geçildiğinde tartışmasız kazanç bir pozisyon elde etti ve bir puana ulaştı.
Birinci masada ...a6 ve ...g6’lı Slav yaklaşımı ortaya koyan Ataberk Eren, rakibi Alparslan Işık’ın ciddi baskısına maruz kaldı. Dirençli bir performans gösteren siyahlar 40. hamleye gelindiğinde tehlikeyi atlattı ve taraflar beraberlikte anlaştı.
İlk 10 masanın diğer galibiyeti de FM Ekin Barış Özenir karşısında CM Halit Kaan Kesgin’den geldi. Karokan savunmasına karşı ele geçirdiği çift fil üstünlüğünü kusursuza yakın bir teknikle uygulamaya koyan Kesgin, pozisyonel avantajını materyal fazlasına ve sonunda galibiyete dönüştürdü.
Yarın 7. ve 8. turun oynanacağı kupanın 7. turu saat 10:00’da başlayacak. İlk 5 masada eşlendirme şu şekilde: FM Ataberk Eren – CM Şiar Yaran, IM Mert Yılmazyerli – FM Alparslan Işık, Muhammed Kaan Bacak – IM Deniz Özen, FM Kayra Kamer – CM Halit Kaan Kesgin, Yankı Kara – FM Volkan Sevgi.
Turnuvada mücadele eden tüm sporcularımıza başarılar dileriz.

Haber: Mert Tırak
 
Türkiye Kupası'nda, IM Can Arduman ve Çetin Sel, 11 tur boyunca canlı yayında kupa heyecanını tüm Türkiye’de yaşatacak. Ayrıca turnuva boyunca Türkiye Satranç Federasyonu resmi Facebook ve Twitter hesabı üzerinden #TURKIYEKUPASI2020 etiketi ile sorular sorup, yorumlarınızı paylaşarak kupa heyecanına ortak olabilirsiniz. 
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 3
Turkish Chess Federation © 2016